”Förskolan och skolans främsta uppgift är att förmedla kunskap och färdigheter samt att främja lärande. Uppgiften syftar till att ge barn och elever verktyg för att kunna leva i ett samhälle i ständig förändring. I takt med att samhället förändras ställs det krav på individens förmåga att inhämta nya kunskaper och att kritiskt granska och sortera information.”
(ur Barn och utbildningsplan s.4)
Ansökan om plats i förskola och fritidshem gör du via din inloggning på Dexter. Här kan du även lägga schema och göra inkomständring.
Förskolorna arbetar utifrån varje barns individuella utveckling och mognad. Barnens lust att leka och lära ska stimuleras. Barn som har intresse och mognad av att lära sig läsa, skriva och räkna redan i förskolan ska uppmuntras.
Skolorna har som utgångspunkt att utgå från individens förutsättningar och mål. Genom att utgå från individen får elever med behov av särskilt stöd den hjälp de behöver och är berättigade till. Samtidigt får högt studiemotiverade elever de utmaningar och den stimulans de behöver för att utvecklas.
Våra fritidshem är integrerade i skolverksamheten och genom att erbjuda skapande arbete, lek och olika aktiviteter utgör de ett viktigt komplement till skolan.
Har du synpunkter, vill du skicka beröm eller klagomål, felanmäla och komma med förslag till förbättringar med mera gör det här på vår webbplats.
Diana!
Det är mycket tragiskt att det går mot denna inriktning. När jag skrev mitt inlägg så blir jag hänvisad till skollagen och respektive förskolechef. Var finns kommunens ansvar? Det är samma sak med att det är enorma köer till de kommunala förskolorna och det är de kommunala förskolorna som efterfrågas i kommunen men ändå blir man hänvisad till de privata och återigen får man ingen hjälp av kommunen att få den önskade förskolan utan man blir hänvisad till förskolecheferna.
Jag förstår naturligtvis också att det ska finnas förskollärare på förskolorna men därmed är det inte sagt att det enbart ska vara förskollärare utan barnskötarna har också en viktig roll i barnomsorgen. Dags att sätta värde på barnskötarnas roll också.
Emma
Du kanske förstår nu Emma varför du får dessa svaren. Tjänstemännen ska fungerar som filter, inget ska få lov att komma upp det hållet. På vissa ställen finns det två filter. Först ett tjänstemanna filter, och sedan ett filter där de respektive cheferna för respektive avdelning fungerar som filter. Politikernas uppgift blir här att säga vad och när de vill ha det gjort. Medan tjänstemännen utför vem och hur. I politiken finns inte du..så är det. Du är inget om du inte finns i många exemplar. Vi skulle kunna gå längre i denna diskussion. Men det finns klart stora faror i detta system, liksom det också fyller en funktion. Här kommer det att ligga på tjänstemännens och deras kompetens och empatiförmåga. Anställer man då chefer som har svårt att känna för empati, så finns det en fara både för dem och den enskild, liksom om man anställer någon som har dålig kompetens.
En bra bok att läsa om man är intresserad är the system of professions, av Andrew Abbot. Han tar upp lite av det vi ser nu, och syftet med det. Den har tjugo år på nacken men är absolut högaktuell i de förändringsarbeten som man nu driver igenom, inte bara här i Sverige, vänner från Japan, Australien rapportera samma system. England införde det för några år sedan, och de har problem. En annan bok som också tar upp detta system är planering av socialprocesser av Britta Högberg, iofs riktar det sig mot de funktionshindrande processerna i detta systemen den ger en klar bild över vad man håller på att bygga samt vilken funktion det fyller.
Sedan kan man alltid ifrågasätta valfriheten? Valfrihet har man hållit högt på agendan, men jag instämmer i dina observationer, valfrihet är inte om man lägger spår som bara leder en väg.
Är det någon som reagerar över att det är så stora barngrupper i Staffanstorp? Är det inte dax att bygga nya förskolor som är kommunala? Man kan läsa i kommunens lokala tidningar och reklam där Staffanstorp skryter om dig själva som kommun. Då mår jag illa.
Barnpengen per barn till förskolorna är så mycket lägre än i tex Lund. I Dalby byggs nya förskolor för att behovet finns.
Här i Staffanstorp får man jaga dagisplats helt själv, ingen hjälp av kommunen. Det känns helt hopplöst, man tror att man har fått en plats, sedan ska föreståndaren ha tänketid och rätt som det är så är platsen borta. Höj skatten och satsa på barnomsorgen. Så snälla skryt inte om att det är låg skatt i Staffanstorp, när det är så svårt att få dagisplats och grupperna är stora och lokalerna små och vissa förskolor utan en gård eller trädgård. Godnatt…..
Äntligen är det fler som gör sin röst hörd när det gäller barnomsrogen i Staffanstorp. Jag är väldigt nöjd med mina barns kommunala förskola i Hjärup. Fantastiska pedagoger. Jag är själv barnskötare i Lunds kommun och jag märker tydliga skillnader.
Staffanstorps kommuns system är under all kritik. Dock har jag haft tur med mina barn med plats men har vänner som har haft stora problem att få plats på kommunal förskola fastän det stora syskonet redan har plats. Här råder ingen syskonförtur och man tar inte hänsyn till att man som förälder vill ha sina barn på samma förskola. Ringer man kommunen för att få hjälp så hänvisar de enbart till förkolornas förskolechef eller till privat förskola trots att man absolut inte vill ha det.
Detta är horribelt och borde ses över och hitta ett bättre system.
Däremot är inte barngrupperna större än i Lund utan är ändå ganska normala, sen kan man ju alltid önska att man hade mindre barngrupper ändå.
Håller med dig att jag skulle hellre se en höjning av skatten för en mer fungerande barnomsorg. Jag ser det inte som något positivt att vi har lägre skatt i Staffanstorp.
Emma i Hjärup
Hej Petra och Emma!
I Staffanstorp genomför vi årligen föräldraenkäter och dessa enkäter visar att de föräldrar som har barn i vår barnomsorg generellt är nöjda med verksamheten. När det gäller barngruppsstorlek så visar Skolverkets officiella statistik enligt den senaste mätningen i höstas att den genomsnittliga barngruppsstorleken i Staffanstorp (14,1) ligger väl under såväl Skolverkets norm som genomsnitten i Riket resp. Skåne. Vår genomsnittliga personaltäthet är överensstämmande med nivåerna både på Riksnivå och i Skåne-regionen, dock med den positiva avvikelsen att vår personal har något högre genomsnittlig utbildningsnivå. Beträffade förskolorna eknomi så lämnar vi en fast barnpeng per barn till enheterna. Fler barn innebär alltså ett större bidrag till enheten och medför ingen besparing för nämnden.
Under senhösten 2011 och under 2012 har vi haft en hög andel inflyttade familjer med barn i de lägre åldrarna. Detta är naturligtvis trevligt och nödvändigt för ett levande samhälle, men i kombination med en exceptionellt hög inskrivningsgrad (över 95%) skapar det ett högt tryck på verksamheterna och tillfälligtvis även något större barngrupper. Våren är dessutom den period då enheterna önskar fylla upp antalet barn för att undvika ett allför lågt barnantal när de äldsta barnen flyttar upp till förskoleklassen efter sommaren. För att öka kapaciteten planerar vi därför för en förskola i Kyrkheddinge med kapacitet på upp till 6 avdelningar och en förskoletomt som rymmer en förskola med ca 80-100 barn finns även inritad vid Ämnesvägen nära Hjärupslundskolan i Hjärup. Samråd kring detaljplanen i Kyrkheddinge pågår och ni kan finna mer information på annan plats på denna hemsida. Det pågår även parallellt en lokalutredning som ser över hela strukturen och behovet i kommunen.
Staffanstorp erbjuder idag den som önskar en plats inom barnomsorgen inom fyra månader. När det gäller vårt köhanteringssystem så kommer jag att ta en diskussion med ansvariga tjänstemän för att se hur vi kan förbättra informationen till och kommunikationen med Er föräldrar.
Med vänliga hälsningar
Nino Vidovic
Ordf Barn- och utbildningsnämnden.
Hej Nino!
Det är ju bra att ni har nöjda föräldrar och jag är en av dom och gav mina barns förskola höga betyg. jag betvivlar inte ett dugg pedagogernas yrkeskicklighet i kommunen däremot tycker jag verkligen ni ska se över kösystemet snarast för så som det är nu fungerar inte.
Inför syskonförtur igen. Det ska vara självklart att syskon ska gå på samma förskola. Man måste kunna vända sig till någon i kommunen när man har problem med förskoleplats.
Jag är fullt medveten om planen om förskolan som ska byggas i Hjärup. Min fråga är om kommunen har lyssnat på invånarna om en kommunal förskola eller den kommer privatiseras?
Jag vet också att moderaterna röstat nej till rätt till förskola 25 timmar i veckan för de föräldralediga och arbetslösa. jag anser att ni har tagit ett mycket felaktigt beslut och borde se över det igen. Jag jobbar själv i barnomsorgen i Lund som har 25 timmar i veckan vilket är mycket bra. Barnen behöver komma de få timmarna varje dag i förskolan. Det blir mer kontinuitet för barnen och ju äldre de är desto viktigare är kompisarna. I debatten pratar man bara om att är föräldern hemma ska barnen vara hemma men vem pratar för barnen?
Emma
Hej Nino
Du pratar som en sann tjänsteman!! Har du varit ute på förskolorna eller för den delen dagmammorna? De där enkäterna är till just för dig som tjänsteman inom kommunen. Jag önskar innerligt att jag fick chansen att dela med mig av mina erfarenheter sedan jag flyttade hit för ca fyra år sedan då jag har försökt hitta förskolor till mina två barn. Lite för privat att lägga ut så här på nätet har du en mejl adress?
När vi pratar om barnpeng så kan jag berätta för dig att jag jobbar på ett föräldrakooperativ i lund som förlorar mycket pengar på de barn som bor i Flackarp pga av att det är staffanstorps kommun. Jämför barnpengen med lund!!
Titta på grannbyn Dalby där man har insett behovet av att bygga nya förskolor för att man bygger hus och flera barnfamiljer flyttar dit och man vill tillgodose familjer med en dagisplats. Jag har hört att man ska bygga i kyrkheddinge, men hjälper det trycket inne i byn??? Tycker du att det är rimligt att man ska pendla till HJärup för att lämna sitt barn på dagis?
När vi pratar om barnstorlek så snälla berätta för mig var jag hittar en barngrupp på 15? Kanske en småbarnsavdelning, då det antalet är högt!! Titta på kyrkbyns dagis 20barn på en ganska liten yta. Eller ytan blir ju liten för att det är många barn.
Eller vad säger du om dilemmat att man får välja dagmamma för att man inte får en dagisplats? När jag sedan vill sätta upp mitt barn på överflyttning får jag bara önska ETT dagis, hur stor är chansen att jag ska lyckas när ingen annat dagis ser mig i kön när jag bara får önska ETT. Kan du förklara den regeln för mig? Dexter har stora brister, jag kan berätta dem för dig om du vill.
Jag förstår att du måste försvara situationen i staffanstorp, men är du och dina tjänstemän villiga att förändra och förbättra? Informationen till föräldrar är väl okey men inte kommunikationen mellan föräldrar och er tjänstemän.
Petra
Barnen i första hand Emma. Barnet har en egen röst idag.
Barnens talan skall höras. Vill barnet gå på dagis och vara med kompisar så är regeln den att detta ska barnet få.
Problemet blir vem som ska få lov att bestämma det. Socionomer ser bara grupper och tar inte hänsyn till individer, psykologer ser det oftast ur ett beteende vetenskaplig perspektiv. Dessutom så är de ofta opartiska på så vis att de är tvingade att följa politikers direktiv. Barnkonventionen säger att barnet i första hand ska föra sin talan, och föräldrarnas önskemål skall det tas hänsyn till. Sedan är saken den att barn lär av andra barn. Så våra politiker nekar inte bara till en placering, de förhindrar också att barnet från att ta del av barns kunskaper. Kan ju passa in i moderaternas syn. Moderaterna har det salutogena perspektivet med sig i sin politik. Den ursprungliga alltså. I den förespråkas det att kvinnan ska vara hemma och vårda hemmet och barnet. Inget dom lyfter för allmänheten precis. Men det förklara en del av det vi kvinnor ser och upplever just nu. Vi har tagit flera steg tillbaka i utvecklingen.
Hej!
Just nu har skolorna i Staffanstorps kommun en jättehärlig utställning i konsthallen. Kul om ni uppmärksammar den här på hemsidan.
Mvh Mia
Hej Mia!
Det finns upplagt på Bråhögsskolans sida http://staffanstorp.se/brahogsskolan/2012/05/28/staffanstorps-konsthall-295-315-2012-2/
Vänligen Camilla Nilsson
Jag vet att vi lagt upp den på Borggård och Bråhög men hade önskat att kommunen uppmärksammat utställningen då det är ”våra” barn som skapat dessa fantastiska alster.
Framtidens skola!
Hej Mia!
Vad synd att webbredaktören på Borggård och Bråhög inte har kontaktat mig tidigare. Det är en av webbredaktörernas uppgifter att flagga för att ”nu har vi en nyhet på vår webbplats, som vi vill ha på huvudwebben staffanstorp.se” och i det allra flesta fallen så lägger jag upp nyheten även på huvudwebben. Det finns också information på konsthallens sida så länge utställningen pågår. http://staffanstorp.se/uppleva/konsthallen/
Vänligen Lisbeth Svensson, Staffanstorps kommun
Verkligen synd att infon inte kommit fram. Är en färgsprakande utställning!
Läste att en aktiv miljöpartist skulle sluta med kommunpolitiken och lämnade ett tips till övriga politiker i kommunen: satsa på skolorna så flyttar barnfamiljerna hit. Håller med till fullo – Staffanstorp har inte mycket annat att erbjuda (ingen skog, inget hav, ingen skön natur – pratet om livsoas känns för mig bara löjligt) men om kommunen hade satsat på skolorna med bra lärare och höga ambitioner för att eleverna ska få en bra utbildning så hade kanske ryktet spridit sig och gjort kommunen mer attraktiv så att fler högutbildade flyttar hit. Vi valde Staffanstorp för att det ligger bra till för Malmö, Lund och Sturup men om skolorna håller den standard som den gör nu när våra barn blir äldre kommer vi att flytta till annan kommun som har bättre skolor.
Hittade till min förskräckelse denna artikel på nätet:
http://www.skolvarlden.se/artiklar/”flummigt”-dokument-ska-styra-staffantorps-skola
Att ens kommunen diskuterar i dessa termer är helt horibelt och får nog en del att fundera över om det går att bo kvar i kommunen om man vill att ens barn ska få en bra skolgång och utbildning.
Fruktansvärd utveckling och vilka är det som kommer att komma i kläm? Jo de svaga i samhället som alltid när partier som moderaterna får styra. Tycker Hjärup är jättebra att bo i men nu när min äldsta dotter börjar i förskoleklass så blir jag minst sagt orolig att läsa detta.
Snälla gör om och gör rätt.
Det är bara att gratulera framtidens elever i Staffanstorp att de har en så progressiv och förståndig politisk majoritet som tar ett så bra intiativ som ”Framtidens skola och framtidens miljöer för lärande”.
Grattis!
Satsningen på datorer i grundskolan gör mig lite fundersam. På informationsmötet igår (Hjärupslund) för föräldrarna, kändes det som att för kommunens och skolans del kan man pusta ut nu när datorerna har kommit och kan delas ut. Vi som hade hoppats på en mer genomtänkt helhetslösning blev lite besvikna. Det var mycket ryggdunkande och förundran inför den nya tekniken från skolans och kommunens sida. Föräldrarna å andra sidan tycktes mer intresserade av vad som händer om datorn blir stulen..
Om jag skulle önska mig något som förälder är det följande:
- En helhetslösning där skolan tar ansvar för det kringarbete som datorer innebär (backup, filservrar, antivirus, uppdateringar, installationer etc.). Att säga att eleverna/föräldrarna ska sköta detta är inte OK, bara billigt för kommunen.
- En klart definierad datormiljö med program för text, bild, musik etc. Lika för alla.
- En skolportal där elever kan sköta all kommunikation med klasskamrater, lärare och annan personal
- I denna portal skall man också kunna göra sjukanmälan, hämta in kunskap när man varit frånvarande, kolla schemat, veckoplanering etc.
- Alla läromedel borde också finnas åtkomliga i digital form, så att man slipper detta med ”- Glömde boken i skolan”.
Det verkar helt stolligt att uppmana varje lärare/klass att själva avgöra vilka program man vill jobba med och hur man vill använda datorn. Datorerna i all ära, men de representerar ända bara en teknologi som med all säkerhet är helt omodern om några år. Man måste betrakta datorn som ett rent redskap: själva anskaffningen av datorerna borde ha föregåtts av ett gediget arbete där man drar upp riktlinjer för hur skolan och eleverna skall jobba. Istället får man höra att ”nu när datorerna kommit skall vi anställa folk som som skall fundera ut vad vi skall göra med dem”. Hur lång kommer detta arbete att ta? Man tycker lite synd om lärarna.
Är det för att de som jobbar med de här frågorna huvudsakligen är tekniker utan egna barn i skolåldern som man gör så här? I så fall kunde man väl ha rådfrågat föräldrarna först. Att barnen blir glada för att de får en dator förstår man ju, men det hade ju folk blivit om Mikael Sandin hade delat ut pengar på Torget också.
Hej Pär och tack för dina synpunkter!
Vi har förmodligen varit otydliga vid framförandet av vårt budskap. Dina önskemål är relevanta och samtliga av dessa finns redan eller planeras att införas. Exempelvis har eleven en klart definierad datormiljö som är lika för alla. Alla har samma program för text, bild, musik och filmproduktion. Däremot är det fritt för elever och lärare att utöver detta installera annan mjukvara. När det gäller antivirus behövs detta inte på Mac-datorerna. Men vill man vara på den säkra sidan kan man installera ett gratis virusprogram. En länk till detta finns på Digitekets webbplats. När det gäller skolportal kommer det att införas utifrån de behov som utvärderas och framkommer under hösten. Många läromedel finns i digital form men läromedelsförlagen behöver tyvärr komma ikapp. Å andra sidan är lärande och kunskap så mycket mer än det som finns i en lärobok. Vi på Digiteket (www.staffanstorp.se/digiteket ) finns till för att inspirera och stödja Staffanstorps förskolor och skolor i detta arbete. Det är ett långsiktigt arbete och vi är inne i en mycket spännande process där dina synpunkter är mycket viktiga och värdefulla.
Du är också välkommen att höra av dig direkt till oss om du har fler frågor eller funderingar.
Hälsningar
Anne Liljeberg, Maria Heimer, Jonathan Björkman och Anders Erenius
”Nytt virus har infekterat halv miljon mac-datorer”
(april 2012)
”Mac OS X inte fritt från virus enligt Apple” (juni 2012
”Myten krossad – nytt virus skakar Mac-användarna” (maj 2011)
Tjaha. Om omvärldsbevakning innebär att man googlar lite så borde ni kanske också hittat dessa exempel. Ni har ju trots allt detta som jobb.
Tack Pär för ditt inlägg. Sitter själv med samma funderingar och ännu fler frågor. Nu finns det inte tid för mer betänkande utan hastigt ska lappen skrivas under av vuxna som ska ta ansvar för det som deras ungdom kanske inte har mognad nog att förstå.
Pga av att ni har tryckt in så stora klasser på våra barns skola och att barnen därför äter så sent som kl 12 måste vi (uppmanade av lärana) flera dagar i veckan lägga ner smörgåsar och frukt för att barnen inte ska gå hungriga. Skulle ni klara att lära er något från 8.20 till 12.00 utan mellanmål? Mig veteligen ingår maten på skola/förskola i de avgifter/skatter vi betalar. Ska jag lämna in kvitton på maten till rektor eller direkt till kommunen?
Hej Sanna!
Det är svårt att ge dig något svar utan veta mer om situationen eller vilken skola du beskriver. Rektor ansvarar enligt skollagen för den inre organisationen på skolan, vilket bl.a. innebär klasstorlekar och schema. Jag rekommenderar att du tar direkt kontakt med dina barns rektor. Du är självklart även välkommen att kontakta mig.
M.v.h.
Jens Jording
Utbildningsstrateg
Med risk för att sticka ut hakan så tillhör jag skaran som imponerades av modet att verkligen göra ett visionärt dokument för skolan. Det behövs! Framtiden kräver en annan typ av skola och en annan typ av lärmiljö. Klart det är skrämmande att försöka tänka kring det man inte vet eller begriper sig på men jag är otroligt besviken på de pedagoger som oroar sig för sitt eget till den milda grad att de inte klarar av att tänka utanför boxen.De lärarna vill jag inte ska undervisa mina barn! Naturligtvis måste deras profession förändras i framtiden. Skolan bör gå hand i hand med samhällets utveckling inte som nu då den i många fall ligger flera steg efter, vad utbildar vi då våra ungdomar till?
Mycket spännande tycks hända inom skolan i kommunen. Hoppas det utvecklingsarbetet fortlöper, då kan vi tänka oss att låta våra barn gå i kommunens skolor.
http://www.helsingborg.se/Medborgare/Utbildning-och-barnomsorg/jamfor-forskolor-och-skolor/
Hittade denna möjlighet att jämföra förskolor och skolor på Helsingborgs kommuns hemsida. Det hade varit super om detta gick att genomföra även för Staffanstorps förskolor och skolor!
Tack för tipset Maria! Vi ska titta närmare på detta och se hur vi kan presentera enheterna i vår kommun.
Vänligen Camilla Nilsson
Vi har en enklare variant som jämför våra grundskolor på vår hemsida. Uppgifterna här baseras på Siris databas från Skolverket. http://staffanstorp.se/skola/grundskola/jamfor-grundskolor/
Vänligen Camilla Nilsson
Jag är en förälder som varit mycket positiv till de nya skoldatorerna men har redan stött på en effekt som jag inte tänkt på.
När våra barn inte sköter sig som de ska brukar vi använda oss av straffet att de får vara utan dator eller telefon en tid. T.ex. en vecka.
Jag undrar om jag som förälder kan ta skoldatorn från min dotter en vecka utan att hon får problem i skolan?
Hej Jenny!
När det gäller skoldatorerna är dessa kommunens egendom som eleverna alltid ska ha tillgång till under skoltid. Hur ni väljer att hantera tillgången till datorn hemma är självklart upp till er föräldrar. Det går också bra att ha en dialog med skolan om det finns ett behov av att datorn förvaras i skolan efter skoltid.
Hälsningar
Jens Jording
Utbildningstrateg
Hej!
Igår fick vi besked om att vår dotter inte kommer att få förskoleplats i januari i Hjärup så som situationen ser ut idag i kommunen.
Det är inte endast vi som har fått detta besked, tretton föräldrar till har inte plats till sina barn.
Hur ska detta lösas så vi föräldrar kan komma tillbaka till arbetet?
Tack på förhand.
Hälsningar,
Maria Jimenez
Hej Maria!
Det finns lediga förskoleplatser i Hjärup. Kontakta oss på Barn och utbildning på 046 25 11 00 för mer information.
Vänligen,
Malin Lövdahl
Staffanstorps kommun
Hej Malin!
Jag har tidigare idag pratat med förskolechefen Birgitta Jönsson och enligt henne stämmer det inte att det finns lediga förskoleplatser i Hjärup. Men så klart ska jag kontakta er och se hur situationen ser ut.
Tack för ditt svar!
Hej
Liksom föregående talare undrar jag över förskoleplatserna i Hjärup. Det verkar som om det inte finns några!
Vi är flera föräldrar som undrar om hur det kommer att se ut framöver, om våra barn (många vilka redan har ett syskon på en förskola i Hjärup) kommer att få plats på samma förskola som sitt syskon, om vi kommer att hänvisas till andra förskolor i Hjärup eller i värsta fall, ha ett barn på förskola i Hjärup och ett på förskola i Staffanstorp, vilket väl verkligen inte kan vara meningen!
Planeringen med förskolebygget i det nybyggda området Trädgårdslunden står som jag förstått det stilla pga av ett överklagande (vilket legat där sen minst i juni) och kommer tidigast att stå klart 2014, det är två år bort! Det kan väl inte komma som en överraskning att där är många barn i Hjärup!
Hur ser planeringen ut framåt? Borde det inte byggas fler lokaler (till exempel baracker om inte annat), användas befintliga lokaler (till exempel på Jakriborg, som redan hyr ut till två förskolor) eller använda lokalerna vid det gamla centrumet? Låter man uppföra ett område främst tänkt för barnfamiljer samtidigt som man har ett generationsskifte i övriga Hjärup kommer det att komma barn vilka behöver förskoleplatser! HUR SER LÖSNINGEN UT?
Vi är mycket nöjda med den förskola vi använder oss av i nuläget och vill gärna att båda våra barn ska få möjlighet att gå där tillsammans.
Hälsningar
Maria
Hej!
Staffanstorps kommun ökar sitt invånarantal snabbt igen, efter att under 2011 stått nästan still. Många av våra nya invånare är barn i yngre åldrar och behovet av både förskola och skola ökar. Vad gäller inflyttning på grund av nybyggnation är denna oftast ganska lätt att göra en prognos på – däremot är generationsväxlingen beroende av många faktorer som är svårare att förutspå såsom räntenivåer och utbud. Jag har stor förståelse för att det finns en oro för hur alla barn ska få plats på förskola och senare i skolan. Det stämmer att den detaljplan som skulle ge oss möjlighet att bygga en förskola i Hjärup har överklagats. Överklagandet ligger hos Länsstyrelsen och deras handläggningstid har på sistone kortats vilket gör att det finns en förhoppning om att ett avgörande kommer ganska snart. Under tiden pågår planering för att snabbt kunna komma igång med byggnation så snart det blir tillåtet.
Vi följer mycket noga kösituationen och letar mycket aktivt efter alternativa lokaler – dock är det så att det finns plats på flera förskolor. Både Skånska Småstadens förskola och Hjärups Montessori har inte full beläggning utan kan ta emot fler barn. Så snart vi har mer information att lämna kring när byggnationen kan komma igång eller alternativ lokal kan erbjudas kommer vi att kontakta alla de som står i kö för förskoleplats. Ingen ska behöva bli utan plats.
Vänligen Ingalill Hellberg, kommundirektör, Staffanstorps kommun
Det har länge varit känt att det är stor brist på förskoleplatser i Hjärup och nu är det ett faktum att det är väldigt många som står helt utan trots tillfälliga lösningar för att täcka behovet.
Min fundering är vilken konkret plan som finns för alla dessa barn när de om bara ett par år börjar skolan? Hur ska alla få plats då och få en kvalitativ skolgång?
Tack på förhand.
Mvh Patric
Hej Patric!
Vi följer mycket noga kösituationen och letar aktivt efter alternativa lokaler. Så snart vi har mer information att lämna kring när byggnationen kan komma igång eller alternativ lokal kan erbjudas kommer vi att kontakta alla de som står i kö för förskoleplats.
Planeringen kring våra framtida skolmiljöer är ett omfattande arbete. Samtliga berörda tjänstemän, rektorer, förskolechefer, representanter för kommunledningen, barn och utbildning med flera arbetar med frågan. Frågor som beaktas är bland annat hur lokaler för framtida lärande bör och ska se ut, hur tillväxtprognoser och utbyggnadsplaner ser ut i kommunen, vilka förutsättningar respektive enhet har och vilka förändringar som krävs för att nå målet med moderna funktionella och inspirerande miljöer för våra barn och ungdomar.
Med vänlig hälsning
Inga-Britt Henriksson
Utbildningsstrateg
Hej! Har med intresse läst de kommentarer som rör förskolorna i Hjärup. Vi bor i Hjärup sedan 2 år tillbaka och trivs väldigt bra. Vi har 3 barn, varav 2 barn går / har gått på kommunalt dagis, vilket vi är kanonnöjda med. Nu är jag mammaledig med vårt tredje barn och har förstått att situationen är kritisk angående nya förskoleplatser till Hjärup. Det första jag har fått erfara är att det inte finns ngn öppen förskola längre för alla föräldralediga med barn. Denna plats har nu vigts till akut förskole plats. Förra terminen inhystes denna avdelning i lekhallen på mina barns förskola. Iallafall så innebär det att en mötesplats för hemmavarande föräldrar med barn har försvunnit. Församlingsgården har öppen föskola vilket är positivt men det blir en stort tryck där när det är så många föräldralediga i Hjärup. Jag förstår att ni som kommun tacksamt tar emot alla skattepengar som alla vi nyinflyttade pytsar in i kommunen. Men vi barnfamiljer förväntar oss också förskoleplatser till våra barn och en kvalitativ skolgång annars drar vi till andra kommuner som bättre kan leva upp till våra krav. Vad jag försått är Hjärup inte direkt första prioritering i Staffanstorps kommun och det är tråkigt att det inte ska prioriteras på samma sätt som Staffanstorp. Ett exempel är tex skolgården i sektion B i Hjärups skolan, vilket i princip bara är en stor asfaltplätt. Det har tydligen klagats på denna utemiljö i ca 10 år nu men inget gjorts åt. Fartgränserna är också katastrofala – sänk fartgränsen till 30 utanför skolor och dagis, det borde vara en självklarhet! Hoppas på en positiv utveckling i Hjärup, politiker vänligen skräm inte bort barnfamiljer – vi gillar samhället! hlsn Therese
Hej igen
Tack för att du tar dig tid att svara på inläggen, Ingalill. Tyvärr känns det som att du just nu konstaterar läget med många ”förhoppningar” om att det löser sig.
Den största planen i nuläget vilken allt hopp läggs till är nybyggnationen, vars överklagande legat sedan minst i maj/juni, så att kalla det en ”kort handläggningstid” är uselt när det ser ut som det gör. Om överklagandet inte går genom har de som lagt det möjlighet att överklaga till ytterligare en instans och om det går igenom förskjuts bygget ytterligare minst ett år, om jag förstått det hela rätt.
Skulle det alltså bli så att denna inte kan stå färdigt förrän till 2014 är nästa år en katastrof utan dess like. Att det inte blivit lika stort tryck som ni väntat under 2011 kanske har att göra med att de flesta husen i Trädgårdslunden har haft inflyttning under senare halvan av 2011 och 2012. Enligt en artikel i Skånskan i samband med stängningen av öppna förskolan (ännu ett steg i nuvarande planen) är beräkningen att 63 barn ska in under 2013, och nybyggnationen är klar tidigast sommaren 2013. 63 barn går inte att lägga ut på befintliga förskolor, ni måste skaffa fler lokaler! Se till att hitta lokaler!
De 19 barn som inte har plats nu samt de runt 15 barn som finns på Lilla My (f d öppna förskolan) utgör i princip en egen förskola!
Så, vilken konkret plan B finns? När kan det komma besked om detta? Varför kan man inte använda de lokaler som står tomma (läs gamla Hjärup centrum eller Jakriborgs affärslokaler)? När kan jag sluta oroa mig över detta och njuta av min föräldraledighet (och veta att det fungerar när jag går tillbaka till jobbet)?
Och en sak till, jag hörde i våras att det nämndes att kyrkans öppna förskola i Hjärup skulle få ökad hjälp att ha öppet mer. Vad hände med det?
Hälsningar
Maria – som också hoppas på en positiv utveckling i Hjärup, hjälp oss med det!