Invigning av nya Mellanvångsskolan

På onsdagen den 28 januari invigdes nya Mellanvångsskolan i Staffanstorp med ett stort öppet hus inramat av sång, musik och dans. Totalt hade nära 600 personer hörsammat inbjudan. I den stora öppna atriumgården minglade byggherrar, kommunchefer, politiker, föräldrar och skolbarn.

Skolan som egentligen öppnade i samband med vårterminens start är inte bara certifierad med högsta klassningen av Miljöbyggnad Guld, en nivå som bara cirka 15 procent av alla certifierade byggnader i landet når upp
till, den är också ritad och byggd för lärande – ett arbete som såväl elever som skolpersonal varit delaktiga i.

Bandklippning av Christian Sonesson och Nino Vidovic

Invigningen förrättades av kommunstyrelsens ordförande Christian Sonesson (M) tillsammans med Barn- och utbildningsnämndens (BUN:s) ordförande Nino Vidovic (M) som klippte det blågula bandet tillsammans. Båda höll tal.

– Detta är andra gången på 1,5 år som vi inviger en skola i Staffanstorp, ett tydligt tecken på hur mycket vi satsar på våra barn och ungdomar i kommunen, sa Nino Vidovic.

– Vilket superhärlig invigning, jag är supernöjd, det kunde inte blivit bättre, sa rektor Alma Salcinovic. Eleverna har varit otroligt förväntansfulla och övat jättemycket. De hade sin generalrepetition i förmiddags.

Festligheterna inleddes med att årskurs 1 på brassinstrument under ledning av Gertrud Wendel från Musikskolan i Staffanstorp framförde en pampig version av den kända eurovisionsmelodin Prelude Te Deum Charpentier.

Efter musikframträdandet var det dansuppvisning av elever ur årskurs 2. Efter alla tal sjöng alla Mellanvångsskolans elever samstämt i en jättekör Mellanvångssången – med en text som eleverna skrivit ihop tillsammans inför invigningen.

Som avslutning bjöds det på mingelmat och guidade rundturer i den nya fina skolan.

Text till Mellanvångssången

Välkommen till mellanvången
Här har vi det väldigt bra
Välkommen till mellanvången
Här lär vi oss varje dag
Och här är vi alla vänner
Precis så som det ska va
Och här är vi alla trygga
Vi har det så himla bra!

Mellanvången
Mellanvången
Här är vi glada
se på oss bara
Lyssna och lär
ute på rast är det bara spring
åldern betyder ingenting
Här på vår skola är alla coola
Mellanvången

Här hos oss bor vår bläckfisk
Hon är våran lilla vän
Hon lär oss att ta vårt ansvar
Om både vår sak och vän
Nog känner du våran GRETA
Med långa armar fem
Hon vill vi ska samarbeta
I både hus och hem

Mellanvången
Mellanvången
Här är vi glada
se på oss bara
Lyssna och lär
ute på rast är det bara spring åldern betyder ingenting

Här på vår skola är alla coola
Mellanvången

Mellanvången
Här på vår skola är alla coola
Mellanvången
ute på rast är det bara spring
åldern betyder ingenting
Här på vår skola är alla coola
Mellanvången

Text: Ivar Sjögren för StaffanstorpsAktuellt