Arbetslag 5-6, om veckan som gått och lite om vad som komma skall.

Veckobrev 30/8

 

Ännu en vecka i vår nya skola har rusat iväg! Vi har lärt oss massor om de nordiska gudarna och börjar avsluta vårt projekt om den egna Guden och kämpat klass mot klass ute i Balders hage. Vårt första inledningstema om BALDER börjar närma sig sitt slut och vi hoppas ni har möjlighet att komma på vår invigningsfest och Öppet Hus den 12 september för att kika på våra alster.

 

Veckans stora event har annars varit att årskurserna 5 och 6 har blivit stolta ägare till en dator. Varje elev har fått en inledande kurs kring sin dator och nu kommer det spännande arbetet med olika program att fortsätta här i skolan. Det ser vi fram emot! Fortsätt gärna att diskutera reglerna kring datorerna hemma och vikten av att vara försiktig med dem, både i och utanför skolan.

 

I onsdags fick vi också tillfälle att träffa er föräldrar på vårt föräldramöte. Det kändes bra att det var stor uppslutning och att vi nu tillsammans kan starta upp en ny termin. Snart ses vi igen, då våra utvecklingssamtal kommer att ligga relativt tidigt i höst. Har ni frågor eller funderingar så är det bara att höra av er till oss.

 

Ni kan nå oss på följande mailadresser:

 

Karin Öman, klass 5a karin.oman@staffanstorp.se

Arne Sjöberg, klass 5b arne.sjoberg@staffanstorp.se

Bitte Melin, klass 5c bitte.melin@staffanstorp.se

Sara Rönnmar, klass 6a sara.ronnmar@staffanstorp.se

Jesper Berglund, klass 6b jesper.berglund@staffanstorp.se

Carolina Borg, klass 5b carolina.borg@staffanstorp.se

Lisbeth Friberg, klass 5a lisbeth.friberg@staffanstorp.se

Joanna Ciobanu, klass 6ab joanna.ciobanu@staffanstorp.se

Hakan Ajrulovski hakan.ajrulovski@staffanstorp.se

Pebbe Andersson perherbert.andersson@staffanstorp.se

Stefan Broman stefan.broman@staffanstorp.se

Patrik Burda patrik.burda@staffanstorp.se

 

Ni kan alltid nå oss genom Baldersskolans hemsida under Kontakta oss.

 

Viktiga datum nästa vecka:

 

2/9 Fotografering för gruppbild

4/9 Besök på Uppåkra och halv skoldag Uppåkrabesök i september

 

Vi hoppas ni alla får en riktigt härlig helg!

Arbetslaget åk 5/6