Åsa, nöjd förälder i Staffanstorp: ”Detta är en skola som bryr sig”
Publicerad:
Åsa Rodenburg flyttade med sina två döttrar till Staffanstorp för tre år sedan. Hon har bara lovord för grundskolan i hennes nya kommun.
– Jag har två flickor som går på Baldersskolan, en i sexan och en i nian. Så jag kan bara uttala mig om den skolan. Men jag kan jämföra med hur det var i den grannkommun där flickorna gick tidigare.
– Skillnaden är jättestor, detta är en skola som bryr sig, man bryr sig både om barnet och vårdnadshavarna. Här känner man sig sedd, välkomnad, hörd.
Respekt och hänsyn
– Baldersskolan jobbar väldigt mycket med respekt, hänsyn, etik och moral, extremt mycket med att visa respekt för varandra. Barnen lär sig se sina vänner, höra sina vänner, hjälpa sina vänner.
– Mina döttrar har berättat att de fått besöka lägre årskurser som föredömen för de yngre barnen och tala om hur man är en bra vän och hur man respekterar lärarna på lektionerna och det gillar jag verkligen. Jag vet också att man arbetar mycket med kompetensförhöjning av lärarkåren och det är också väldigt bra.
Får vara sig själva
Åsa Rodenburg arbetar som privatrådgivare på Sparbanken Syd i Malmö och är borta på jobbet hela dagarna. Men hon berättar att hon ändå känner sig helt trygg som förälder till två barn som går i skolan i Staffanstorp.
– Ja, jag är en förälder som bryr mig, men mina barn är ganska självgående och de pratar om allt hemma, både om det som är bra eller dåligt, så jag känner mig ganska informerad, säger Åsa och tillägger
– Något som sticker ut på Baldersskolan är att här får barnen vara sig själva. I vår förra kommun fanns en stark förväntansbild bland ungdomarna i skolan kring kläder och allmän status.
– Men här finns inga statuskrav, de kan välja levi´sjeans eller mjukiskläder och fokusera på det som är viktigt, skola och inlärning. Ungdomarna tillåts växa som egna individer utan att behöva tänka på hur ”mina byxor sitter eller om jag köpt rätt modell”.
– Det är nog det jag är allra gladast för som förälder här i Staffanstorp.