Hoppa till huvudinnehåll

Fantastiskt resultat av auktionen

Publicerad:

Försäljningen av 260 föremål från Theodor Jönssons konstnärshem i Esarp blev en fantastisk succé. Utropsvärdet var satt till 327 850 kronor. Auktionen slutade på 1 639 145 kronor och behållningen ska nu komma unga konstutövare i Staffanstorps kommun till del i framtiden.

Det gick verkligen över all förväntan. Detta är så glädjande eftersom behållningen ska gå till unga kulturutövare som utvecklar sig inom konsten i Staffanstorps kommun, säger Karin Palmqvist (M) som varit ordförande i den nu upplösta Theodor Jönssonstiftelsen.

Aldrig varit mer känd

Auktionen drog en storpublik. Totalt kunde Crafoord auktioner räkna till 186 122 unika webbesök på de olika föremålen under tio dagars visning på webbsidan och utställningen i Crafoords lokaler i skapade köer.

Det är så roligt att så många tagit del av Theodor Jönsson. Med den här spridningen är det så många fler än tidigare som får ta del av hans konst. Theodor har aldrig någonsin fått större uppmärksamhet och varit mer känd än nu, säger Karin Palmqvist.

Totalt auktionerades 260 föremål ut från konstnärshemmet i Esarp på Crafoord auktions temaauktion den 29 december förra året.

Några föremål har sålts till Storbritannien och Tyskland. Vadstenamotivet har hamnat i Vadstena, någon målning har hamnat i Uppsala. Men framför allt var inslaget lokala deltagare stort. Många från Staffanstorp med omnejd har velat få något med sig hem från konstnärshemmet i Esarp, säger Crafoord aktioners VD Petri Heinonen.

Ännu en positiv effekt är den omfattande dokumentation vi gjort av hela konstnärshemmet i text och med ett digert bildmaterial. Alla som är nyfikna på eller vill forska på Theodor Jönsson har när som helst i framtiden tillgång till detta via vårt arkiv på hemsidan.

Till barn och unga

Endast sex föremål har lämnats i retur efter auktionen. Lagen om distansköp vid webbauktioner ger kunden möjlighet att ångra sig inom 14 dagar efter det man mottagit varan. Bland det återlämnade finns en målning som klubbades för 15 500 kr samt det stora ateljéstaffliet med tillhörande målarrock. Detta ska åter auktioneras ut efter samråd med Staffanstorps kommun.
Crafoords VD vill gärna understryka det goda samarbetet kring auktionen och sin uppskattning av dess goda syfte.

Det känns väldigt bra att behållningen ska gå till olika skapande verksamheter för ungdomar. Det har även varit en ren fröjd att samarbeta med Karin Palmqvist som varit engagerad, driven och lyhörd, vilket gjort att vi kunnat genomföra den här stora temaauktionen på bästa möjliga vis.

Nu blir det kommunstyrelsen som får som uppgift att besluta hur behållningen av intäkterna från Theodor Jönssons minnesfond i framtiden ska fördelas till konstprojekt för barn och unga i Staffanstorps kommun.

Text: Ivar Sjögren, Staffanstorps Aktuellt #1 2022

Kategorier

  • Kommun
  • Kultur

Etiketter

  • kultur
  • Kultur och fritid