Hoppa till huvudinnehåll

Se hit, företagare i Staffanstorp!

Publicerad:

Fredag 28 mars bjuder Staffanstorps kommun in till årets första företagslunch i Rådhuset. Den här gången gästar Niclas Carlnén, som är vd för Malmö FF.

Niclas Carlnén berättar om klubbens utveckling mot sin vision, en jämförelse i internationellt perspektiv och sitt eget ledarskap. Malmö FF:s vision är att vinna och dela glädje, samhörighet och framgång med så många som möjligt genom att:

  •  Vara bäst i Sverige, ledande i Norden och etablerade i Europa.
  • Ha ett starkt klubb- och varumärke välkänt långt utanför fotbollsplanen.
  • Vara en positiv kraft i samhället som ger människor möjlighet att växa.

Dessutom har Niclas Carlnén en bakgrund som officer och utbildare, både inom militären och skolsystemet.

Vad kan näringslivet i Staffanstorp lära sig av Malmö FF?

Företagslunchen arrangeras av Staffanstorps kommun och är en mötesplats för kommunens företagare.

För mer information och anmälan: Årets första företagslunch! – Business Port StaffanstorpÖppnas i nytt fönster

Hjärtligt välkommen hälsar

Staffanstorps kommun

Christian Sonesson, kommunstyrelsens ordförande

Niclas Carlnén, vd för Malmö FF och Christian Sonesson (M), kommunstyrelsens ordförande. Foto: MFF/Staffanstorps kommun.

Kategorier

  • Kommun

Etiketter

  • företag
  • Företagarfrukost

Information om kakor

Vi använder cookies för att löpande förbättra webb­platsen och för att möjlig­göra viktiga funktioner. Du kan välja att godkänna eller neka kakor. Mer om cookies