Dags för den 22:a Motorfestivalen i Staffanstorp

Lördagen den 13 juni brakar det igång igen med en av de stora folkfesterna i Staffanstorp – den stora berömda motorfestivalen!
Hela centrum spärras av hela lördagen för att ge plats för en lång rad spännande motoraktiviteter. Som vanligt blir det bilkortege med start kl 11 från Rondellens handelsområde, fordonsutställningar för både gamla och moderna bilar och ett distriktsmästerska i rally på industriområdet.
Det blir såklart levande musik. Bandet för året består av Per-Ola från Guldkanalen med bland annat medlemmar ur Perikles och Diamantorkestern.
Redan kl 10 startar tävlingen Sveriges starkaste man i Balders hage i tyngdklass 105 kilo – ett riktigt svenskt mästerskap.
– Det blir spännande! Vi räknar med ett 20-tal deltagare som ska tävla i en rad fordonsrelaterade moment, som att dra en 23-tons lastbil över en parkering och lyfta en bil, berättar Mats Claesson en av entusiasterna bakom motorfestivalen.
Guinness Rekordbok
Motorfestivalen är berömd vida omkring och finns noterad i Guinness rekordbok sedan två år, då ett riktigt världsrekord sattes i Staffanstorp i grenen ”Donuts”, ett fordon snurrade runt sin egen framaxel 106 gånger!
Staffanstorps motorfestival har fri entré och finansieras i stort sett helt genom ett substantiellt kulturstöd från Staffanstorps kommun vars bidrag är helt avgörande för genomförandet. Även Sparbanken Skåne deltar med ett ekonomiskt stöd och några sponsorer står för priser i de olika tävlingarna.
– Vi är väldigt tacksamma för all den hjälp vi får från Staffanstorps kommun, säger Mats Claesson.
Mer info: staffanstorpsmotorforening.se
Text: Ivar Sjögren för StaffanstorpsAktuellt
Staffanstorps motorfestival arrangeras av Staffanstorps Motorförening och Staffanstorps kommun, samt genomförs i samarbete med bland annat Arlövs Motor Club, Husie Hotters i Staffanstorp, HDCS, SHRA Malmö, Customstreettour och Aviatörerna i Staffanstorp.