Satsning på föreningsidrott och spontanidrott i Staffanstorp

Det blev en riktig fest när den upprustade Staffansvallen öppnade igen, samtidigt som den nya Staffanstorps MultiGolfPark officiellt togs i bruk. På invigningen fick besökarna ta del av både rundvandring, aktiviteter och prova-på-spel.
Kommunstyrelsens fattade i fjol beslut om att renovera och genomföra uppgraderingar på Staffansvallen för totalt 3,9 miljoner kronor. Bland annat har omklädningsrummen helrenoverats, en ny högtalaranläggning har installerats, takterrassen har fått ett solskydd och läktarna har fått nya stolar.
Nyöppningen av Staffansvallen inleddes med en rundvandring där renoveringarna och uppgraderingarna presenterades. Verksamhetschef för fritid, Andreas Andersson, berättade att upprustningen bygger på de önskemål som användarna haft och att förbättringarna kommer gynna både spelare och publik.
Många var intresserade av MultiGolfParken och uppslutningen av Staffanstorpsbor var stor. Anders Sjöbeck, ordföranden i kultur- och föreningsnämnden, poängterade i sitt invigningstal att Multigolfbanan utgör en satsning på spontanidrott och rörelseglädje:
– Detta är ett steg i den allmänna friskvården i kommunen.
Sjöbäck erkände att han inte kan så mycket om discgolf och lämnade över ordet till landslagsspelaren Simon Nilsson som gav tips och trix. Efter att invigningsbandet klippts delades discar ut till de spelsugna åskådarna. Kvällen avslutades med fritt spel, och banan fylldes snabbt med Staffanstorpsbor.