Hoppa till huvudinnehåll

Snart dags för avstängning av väg 108 och E22

Publicerad:

I samband med utbyggnaden av väg 108 och E22 vid trafikplats Lund Södra kommer Trafikverket stänga av trafiken under en period. Med start den 23 maj totalstängs väg 108 mellan Staffanstorps och Lund i fyra månader.

Trafikverket skickar i dagarna ut information till samtliga hushåll i kommunen som informerar om arbetet mer i detalj där du även kan se omledningsvägar under arbetets gång.

Den 23 maj 2025 totalavstängs väg 108 mellan Staffanstorp och Lund i fyra månader, för att därefter vara öppen endast i riktning mot Lund under sex månader. Helgen den 23-26 maj stängs även E22 mellan trafikplats Kronetorp norra och trafikplats Gastelyckan.

Avstängningarna är nödvändiga för att kunna utföra arbetet på ett säkert och effektivt sätt, vilket också innebär att byggtiden blir kortare. Trafikverket tipsar dig att redan nu börja fundera på ditt resande.

Fakta: Varför genomförs projektet?

För att öka trafiksäkerheten och framkomligheten bygger Trafikverket om trafikplatsen vid Lund Södra och breddar väg 108 mellan Staffanstorp och Lund till 2+2-väg med mitträcke.

Ombyggnaden av väg 108 mellan Staffanstorp och Lund beräknas vara klar sommaren 2026.

Du kan följa arbetet och få löpande information på Trafikverkets hemsida om vägprojektet där du även hittar kontaktuppgifter till Trafikverket och ansvariga för projektet Öppnas i nytt fönster

Kategorier

  • Trafik, gator och parker
  • Trafikverket väg 108

Etiketter

  • 108
  • avstängning
  • Trafikverket
  • vägarbete