Sökes: promenadsällskap och fikakompisar

Teresia Wellander och Taina Ahola, samordnare på Trivselpunkten.

Teresia Wellander och Taina Ahola, samordnare på Trivselpunkten.

Staffanstorps frivilligverksamhet söker nu nya frivilliga som kan tänka sig att engagera sig för att motverka ensamhet.

Kommunens frivilligverksamhet utgår från Trivselpunkten och de flesta som engagerar sig gör saker på just Trivselpunkten. De serverar kaffe, håller föreläsningar och kurser.
Men medelåldern bland de frivilliga är hög och nu söker kommunen efter fler frivilliga, gärna lite yngre människor som kan tänka sig att ställa upp för en medmänniska.
– Vi behöver bland annat telefonkompisar, fikakompisar och promenadkompisar, säger Teresia Wellander, frivilligsamordnare i kommunen.
– Att själv vara frivillig är också ett sätt att motverka ensamhet för sig själv. Man kommer ut i ett sammanhang och lär känna nya människor, fortsätter hon.
Hur mycket man engagerar sig bestämmer man själv.
– Man får utgå från vilja, tid och förmåga. Vissa är här varje dag, medan andra deltar två timmar i månaden.
Att vara frivillig kan också vara ett bra sätt att skaffa sig arbetslivserfarenhet på.
– Vi ställer gärna upp som referenser och vi har haft både utbytesstudenter och arbetslösa som frivilliga här, säger Teresia Wellander.
Taina Ahola, samordnare på Trivselpunkten, säger att ju fler som engagerar sig, desto mer aktiviteter kan man erbjuda.
– Vi behöver fler aktiviteter här, så om man känner för att starta upp någon ny aktivitet är det välkommet också, säger Taina Ahola.
– Gåfotboll och tantparkour skulle vara skoj, säger Teresia Wellander.

Någon som vet hur det är att engagera sig som frivillig är Ingalill Morin.
– Jag ville göra en förändring, jag ville vara en del av att bemöta människor så att de ska bli sedda och känna sig innerligt välkomna. Jag vill vara medmänniska, att få ge en guldkant till någon annans vardag, säger hon.
Hon tycker att engagemanget ger henne glädje.
– Jag kan vara jag, men samtidigt få någon annan att må bra.
Hon hjälper till vid evenemang, serverar kaffe och är handledare i Livsberättargruppen, en cirkel för att motverka ensamhet.
– Det bästa med att engagera sig är alla möten, och så glädjer jag mig åt att ha en tid att passa under veckan. Jag ser fram emot att komma till Trivselpunkten och hjälpa till. Det är viktigt för oss som är ensamma att ha något att se fram emot, att känna sig behövd och att lära känna nya människor.
Vad skulle du säga till någon som funderar på att bli frivillig?
– Gör det bara! Jag tog steget och jag har inte ångrat beslutet att bli frivillig. Jag har träffat så många nya vänner sedan jag blev frivillig.