Hoppa till huvudinnehåll

Kontakt och dialog

Här hittar du kontaktuppgifter till kommunens förvaltningar, kommunledning och nämnder. Om du inte hittar den adress eller telefonnummer du söker kan du kontakta kommunens medborgarkontor/växel.

Kontakta kommunen

Organisationsnummer: 212000-1017

Telefonnummer
046- 25 11 00

Besöksadress

Rådhuset, Torget 1
245 80 Staffanstorp

Öppettider

Helgfri vardag mellan kl. 8-17. Välkommen att besöka oss!

Begränsat öppethållande 2023:

  • Rådhusets öppethållanden torsdagen den 6 april, onsdagen den 17 maj,  måndagen den 5 juni samt fredagen den 3 november 2023 är klockan 08-14.
  • Helgdagar har vi stängt.

Öppethållanden för Staffanstorp och Hjärups bibliotek

Du kan göra felanmälan och lämna synpunkter på vår hemsida.

Kommunledningen

Per Almström

Kommundirektör

Telefonnummer
046- 25 12 44

Cecilia Jansson

Biträdande kommundirektör/ekonomichef

Telefonnummer
046-25 12 29

Arbetsmarknadsförvaltningschef

Annette Christiansson

E-post: annette.christiansson@staffanstorp.se

Telefon: 046-287 17 03

Omsorgsförvaltningschef

Johan Lindberg

E-post: johan.lindberg@staffanstorp.se

Telefon: 046-25 12 24

Stadsbyggnadsförvaltningschef

Niclas Nilsson

E-post: niclas.nilsson@staffanstorp.se

Telefon: 046-287 17 91

Utbildningsförvaltningschef

Krister Åkesson

E-post: krister.akesson@staffanstorp.se

Telefon: 046-25 12 13

Verksamhetschef Kultur och fritid

Johan Rasmussen

E-post: johan.rasmussen@staffanstorp.se

Telefon: 046-25 12 64

Räddningschef

Bertil Persson

E-post: bertil.persson3@staffanstorp.se

Telefon: 046-25 14 01

Stab- och säkerhetschef

Henrik Lethin

E-post: henrik.lethin@staffanstorp.se

Telefon: 046-25 12 39

HR-chef

Ann Rosell

E-post: anne.rosell@staffanstorp.se

Telefon: 046-25 14 49

Chef utredningsenheten

Georg Heuwing

E-post: georg.heuwing@staffanstorp.se

Telefon: 046-287 17 65

Kommunstyrelseförvaltningen