Q3 Önsvala gravfält
SIDAN ÄR UNDER UPPBYGNAD

Önsvala skrevs ursprungligen ”Othensworæ” som troligen består av ”Oden” och ordet ”vara” som betyder grushöjd, vilket tyder på att platsen varit speciell.
Nedanför det vita huset en bit bort på fältet sträckte sig ett gravfält i sydlig riktning. Gravfältet upptäcktes när grus togs från sluttningen åren 1968-1970. Gravarna är främst från 400-, 600- och 1000-talet. Ett tjugotal gravar hittades och de är huvudsakligen kvinnogravar. Två utmärker sig speciellt.
Grav nr 18 från 600-talet innehöll ett reliefspänne i förgylld brons (bild 1). Där fanns även två spännen (bild 2) som kan vara tillverkade på centralplatsen Uppåkra 5 km från gravfältet.
Grav nr 24 från 1000-talet är en vikingatida korggrav. Kvinnan som har gravsatts i en större vagnskorg tillhörde samhällets elit. I graven fanns textilrester av en tunika och en kaftan med band av silver och guldtrådar.
Ceremonier kan ha utövats vid gravfältet. Det fanns en 50 m lång rad av 12 stycken fyrkantiga härdar från 400-talet. På 600-talet har man lagt ett människohuvud i en grop och rest en sten över. Kanske var detta en offerceremoni.
Denna basinformation om platsen finns även i ett häfte, som kan laddas ner här:
Fördjupning
Gravfältet i Önsvala upptäcktes när grus togs från sluttningen åren 1968-1970. Gravarna är övervägande från 400-, 600- och 1000-talet och låg i anslutning till en bosättning. Århundradena däremellan har bosättningen förmodligen flyttats till en annan plats, vilket var vanligt när husen behövde byggas om. Ett tjugotal gravar hittades under utgrävningen.
Det är främst kvinnogravar som har hittats. Gravar med män kan ha försvunnit när grus har tagits i backen under åren. En hög med en betydande manlig vapengrav ska ha grävts bort i samband med en grustäkt i mitten av 1800-talet. Föremål från den graven dateras till 800-tal.
Två gravar utmärker sig speciellt. Grav nr 18 från 600-talet innehöll ett rikt dekorerat reliefspänne i förgylld brons - en relieffibula (bild 1). Ett likadant har hittats i Nordnorge och de bedöms vara tillverkade i samma verkstad. I grav nr 18 fanns även två andra spännen som kan vara tillverkade under Vendeltiden (550-750 e.kr.) på centralplatsen i Uppåkra 5 km från gravfältet.


Grav nr 24 från 1000-talet är en vikingatida korggrav. Kvinnan som har gravsatts i en större vagnskorg tillhörde samhällets elit. I graven fanns en skålformad brosch med flätbandsmönster och en liknande har man funnit i utgrävningar inne i Lund. I graven fanns även textilrester av en tunika och en kaftan med band av silver och guldtrådar. Dessa plagg kom sannolikt från det bysantinska riket med centrum i Konstantinopel, dagens Istanbul.
Någon form av ceremonier har utövats på platsen. Vid gravfältet fanns en 50 meter lång rad av 12 fyrkantiga härdar från 400-talet. På 600-talet grävdes en grop i gravfältet i vilken ett människohuvud lades ner och sedan restes en sten över gropen.
Namnet Önsvala skrevs ursprungligen ”Othensworæ” som troligtvis består av Oden samt ordet ”vara” som betyder grushöjd. Asaguden Oden hade även en stark koppling till Uppåkra.
Mer att läsa:
Uppåkra före Lund. Birgitta Hård och Lars Larsson. Utgiven av Föreningen Gamla Lund 2007. Sid 94-95.
Uppåkrastudier nr 13. Bygd, by och bostad runt Uppåkra - landskapet med sin centralplats. Mats Anglert : Uppåkra, Lund och landskapet. Sid 50-51
Uppåkrastudier nr 12. Folk, fä och fynd. Lars Larsson: Rich women and poor men. Analyses of a cemetery at Önsvala in the hinterland of Uppåkra. Sid 133-161.
Tidskriften Ale 1981-4. Lars Larsson: Vikingatida vagnkorgsgravar. Sid 1